Kā seriālu skatīšanās ietekmē cilvēku psihi?

Seriālu daudzveidība ir strauji ielauzusies mūsu dzīvē. Laikam, daudz no mums atceras pašus pirmos brazīliešu un meksikāņu seriālus: “Verdzene Izaura”, “Bagātie arī raud”, “Vienkārši Marija”, kuri pulcēja pie televizoru ekrāniem, miljoniem cilvēku. Gandrīz puse valsts, ja ne lielāka daļa valsts iedzīvotāju baudīja neredzētās ainas, kaislīgo aktieru spēli un intriģējošos sižetus.

Vēlāk sāka parādīties, tā saucamās “ziepju operas” – tādu nosaukumu ir saņēmuši daudzi seriāli. Kāpēc? Piemēram, pie tādām “ziepju operām” savā laikā piederēja seriāls “Santa Barbara” un daudzi citi seriāli. Tas ir tāpēc, ka šos seriālus sponsorēja pasaulē pazīstamas ziepju un veļas pulveru, ražošanas kompānijas.

Interesants fakts. Tajos laikos, neviens pat nevarēja aizdomāties, ka žanrs, kurš tika izdomāts lai aizpildītu ēteri, ziepju reklāmas starplaikos, kļūs par patstāvīgu kinematogrāfijas nozari un aizpildīs cilvēku prātus.

Kino kritiķi un cilvēki, kuriem ir kāds sakars ar mākslu, pārāk skaļi par šo jautājumu nekliedza, vienkārši sauca seriālus par “tautas muļķotājiem”, bet tauta, skatījās šīs “ziepju operas”, tai skaitā arī mūsu valstī.

Mūsu pašu seriāli, parādījās daudz vēlāk, pēc vairākiem gadu desmitiem, bet no tiem seriāliem tie atšķīrās ar īpašu režisora pieeju. Tie, savus skatītājus, nebija padarījuši tik ļoti atkarīgus no katras sērijas, tāpēc tos varēja turpināt skatīties arī tad, kad dažas sērijas bija izlaistas. Jāsaka, ka ne jau visi seriāli ir “augstā māksla”.

Ko par seriālu skatīšanos saka psihologi?

No viņu skata punkta – seriāli palīdz atrauties no problēmām, gūt pozitīvas emocijas un labu garastāvokli. Cilvēks, īpaši neiespringstot, izjūt pozitīvu, psihoterapeitisku efektu (emocijas uzlabo smadzeņu apgādāšanu ar asinīm, jo depresiju gadījumos, smadzenes cieš no skābekļa trūkuma).

Tādai cilvēku kategorijai, kā mājsaimnieces un vecāka gada gājuma cilvēki, seriāli ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Der atzīmēt, ka ir jaunieši, kuri arī aizraujas ar seriālu skatīšanos.

Kā tad neskaitāmie seriāli iedarbojas uz cilvēka psihi?

Šobrīd seriālus iedala divās grupās, kuras iedarbojas uz cilvēka psihi un ir spējīgas cilvēku pat nohipnotizēt.

Pirmā grupa. Tie ir ne pārāk gari seriāli, kuru ilgums ir aptuveni trīsdesmit minūtes, bet kuros nemainās aktieri. Tie nomierina skatītājus ar dialogu atkārtošanu, vienveidīgumu, ļoti novienkāršo reālās pasaules uztveri. Tādus seriālus parasti skatās tādi cilvēki, kuri nav pārliecināti par sevi un kuriem, grūtības sagādā lēmumu pieņemšana.

Otrā grupa. Tie ir ļoti gari seriāli (vairāku gadu garumā), kuros var mainīties aktieri un pat režisori, bet kuros sižeta atrisināšana, tiek visu laiku atlikta. Šādus seriālus izvēlās skatīties cilvēki, kuri nekādi nevar un negrib šķirties ar pagātni.

Seriālu skatīšanās, viena puse, ir aizraušanās ar neeksistējošām dzīvībām un atkarība no tiem, otra puse – psiholoģiska atslodze un garastāvokļa uzlabošanās.

Kāds cilvēkiem ir labums no seriālu skatīšanās?

Psiholoģiskajā līmeni, cilvēki jūtas aizņemti, it kā tādā veidā pavada savu brīvo laiku, ja nav nekas cits ar ko nodarboties. Tiem cilvēkiem, kuriem nav sarunu biedru, seriāli tos aizvieto. Seriālu varoņi, kļūst par viņu izdomātajiem ģimenes locekļiem.

Negribas atkārtoties, bet daudzus aizrauj nesarežģīti seriāli, kuros nevajag neko analizēt un ne par ko aizdomāties, kuri novērš no personīgajām problēmām un sniedz daudz pozitīvu sajūtu. Seriāli, no vienas puses kļūst par atkarību, atņem laiku, bet no otras puses kļūst par pieradumu un atvieglo dzīvi.

Kāds ļaunums slēpjas seriālos?

Cilvēka psihei, seriāli ir milzīgs ļaunums, tāpēc, ka to skatīšanās pasliktina smadzeņu darbību. Cilvēki kļūst viegli aizkaitināmi, nervozi, parādās bezmiegs, viņi zaudē paškritikas spējas. Tāda ir psihes reakcija uz televizoru. Regulāra seriālu skatīšanās izraisa atkarību. Ilgstoša sēdēšana pie TV ekrāniem negatīvi ietekmē veselību.

Pilnībā atteikties no seriālu skatīšanās cilvēkiem, kuri no tiem ir atkarīgi, laikam neizdosies, bet ir ļoti svarīgi pārskatīt savu attieksmi pret tiem, jo neviens seriāls nav spējīgs aizstāt draugus, teātra un kino apmeklējumus, kā arī nodarboties ar radošiem procesiem.

Interesanti fakti par kino

Kino ir visinteresantākā un visnoslēpumainākā industrija pasaulē. Laikam, katrs no mums, kaut vienreiz mūžā ir sapņojis tur nokļūt, bet diemžēl, tur nokļūst pavisam nedaudzi. Viss, ko mums izdodas redzēt, ir jau gatava, uzfilmēta filma uz ekrāniem, bet liela daļa interesantu faktu, mums tā arī paliek nezināma. Jūsu uzmanībai maz zināmi un interesanti fakti par kino.
Brāļi Limjēri, oficiālie kinematogrāfijas dibinātāji, neticēja šīs industrijas nākotnei. Viņi uzskatīja, ka kino ir tikai balagānu izklaide, kura turpinās dzīvot “mazu scēnu no dzīves” formā un ka cilvēki ātri pazaudēs interesi par šo mākslas veidu. Kā jau mēs redzam, viņi kļūdījās.

Valsts, kura sit pušu visus rekordus filmu ražošanā ir nevis Amerika, kā daudzi domā, bet… Indija! Šajā valstī, tikai nedaudzi tās iedzīvotāji var atļauties sev nopirkt televizoru, tāpēc savu brīvo laiku viņi pavada apmeklējot kinoteātrus. Biļetes kinoteātros ir ļoti lētas. Indijas kino industrija ir iekārtota tā, ka gadā uz ekrāniem nonāk aptuveni 700 filmas, tas nozīmē, ka katru dienu iznāk 2 jaunas filmas.

Filmas “Harijs Poters un uguns kauss” fināla titros ir vārdi “filmas filmēšanas laikā neviens pūķis nav cietis”.

Filmējoties filmā “Burvis no Oza zemes” suns Toto, kurš izpildīja vienu no lomām, saņēma tādu pašu honorāru, kā citi aktieri – 125 dolārus nedēļā.

Laika mašīna filmā “Atpakaļ nākotnē” oriģinālajā versijā bija…ledusskapis. Šo ideju scenārijā nomainīja, bērnu drošības dēļ, tāpēc, ka viņi pēc filmas noskatīšanās mēģinātu atdarināt aktierus.

Amerikā, telefonu kompānijas, ir speciāli izdalījušas telefona numurus diapazonā no 555 – 0100 līdz 555 – 0199, lai tos varētu izmantot filmās, seriālos un datorspēlēs. Tas tika izdarīts tāpēc, lai pasargātu pilsoņus no neprātīgo fanātiķu zvaniem uz reāli eksistējošiem numuriem.

Komēdijā “Bruss Visuvarenais” bija parādīts reāli eksistējoša telefona numurs, tā īpašniece uzsāka tiesāšanos ar kino kompāniju, tāpēc ka viņai apnika fanātiķi, kuri zvanīja un jautāja Dievu.

Filma – katastrofa “Titāniks” ir atnesusi kino studijai, līdz šim neredzētu peļņu – 2 400 000 dolāru.

Filmā “Jaunais meistars” ar Džekiju Čanu galvenajā lomā ir epizode, kurā Džeki varonis cīnās ar ventilatora palīdzību. Šo ainu izdevās nofilmēt tikai 1300 mēģinājumā.

Visas kino industrijas pastāvēšanas laikā, par vislielāko kinomānu tiek uzskatīts dīvainis Gvaimins Hjūzs. Šis vīrietis, kopš 1953. gada, kad pirmo reizi apmeklēja kinoteātri, sāka veikt, visu kino seansu pierakstus. 1997. gada 28. februārī viņš izdarīja ierakstu par 22 990 filmu.

Melodrāma “Emanuēla” ir iekļuvusi Ginesa rekordu grāmatā, tāpēc ka vienā no Parīzes kinoteātriem to rādīja 11 gadus pēc kārtas.

Pasaulē vispazīstamākais kino suns Lessija, visā savā tēla pastāvēšanas laikā, ir filmējusies 50 dažādās filmās. Bet aktieri – suņi dzīvo daudz mazāk nekā aktieri – cilvēki, tāpēc apburošā un gudrā suņa lomā filmējās aptuveni astoņas kolliju paaudzes.

Žanna Luīze Kalmane, tiek uzskatīta par visvecāko aktrisi, kura kādreiz ir piedalījusies filmēšanā. Viņa parādījās filmā “Vincents” un viņai tad bija 114 gadi, pēc šī notikuma, viņa nodzīvoja vēl 8 gadus.

Kādreiz reklāmas kampaņas kļūst dārgākas par pašu filmu. Tieši tā tas ir ar režisora Stīvena Spīberga “Juras laika periods”. Kinokompānija “Universal” iztērēja filmas reklamēšanai 68 miljonus dolāru, bet filmas kopējais budžets sastādīja 60 miljons dolāru.

Elizabetes Teilores varone, filmas laikā, par valdnieci Kleopatru nomaina aptuveni 65 tērpus, bet Madonna, mūziklā “Evita” ir apsteigusi savu kolēģi, viņa parādās 85 jaunos tērpos.

10 vispopulārākie starptautiskie ziņu portāli

Lielākā vai mazākā mērā, mēs katru dienu sakaramies ar dažādām ziņām. Agrāk bija pierasts, ka jaunākās ziņas mēs skatījāmies un klausījāmies TV, klausījāmies par radio vai nu lasījām avīzēs. Protams, ka arī mūsdienās visi šie ziņu pasniegšanas veidi ir saglabājušies, bet tiem klāt ir nācis vēl viens – internets. Diemžēl, varbūt pat mazliet ar nožēlu ir jāsaka tas, ka internets izkonkurē tik pierastos ziņu avotus, cilvēki mūsdienās manāmi mazāk ir sākuši lasīt avīzes un skatīties ziņu pārraides, turpretī, internetā ar ziņām ar katru gadu iepazīstas arvien vairāk cilvēku. Ja vēl ņemam vērā visas jaunākās tehnoloģijas, it īpaši bezvadu internetu, tad mēs saņemam reālu perspektīvu masveida ziņu pārraidīšanai interneta portālos. Kuri tad no šiem ziņu portāliem ir vispopulārākie?

1. CNN

Starptautiskā aģentūra Cable News Network pārraida 24 stundas diennaktī visas pasaules un Amerikas Savienoto Valstu ziņas. Tās tiek raidītas ne tikai angļu, bet vēl arī piecās citās valodās: arābu, japāņu, korejiešu, spāņu un turku. Galvenā CNN mītne atrodas Amerikas Savienotajās Valstīs, bet liels daudzums biroji ir izbārstīts pa visu pasauli. Ir plašas iespējas sameklēt vajadzīgo materiālu gan portālā, gan tā arhīvā. Ziņas tiek atjaunotas ik minūti.

2. CBS News

Populārs ziņu kanāls angļu valodā. CBS News atspoguļo notikumus, kuri notiek Amerikas Savienotajās Valstīs un aiz tās robežām. Šai ziņu aģentūrai ir pašai sava korespondentu komanda, kura strādā pa visu pasauli. Šajā portālā ir pieejams pakalpojums” elektroniskais pasts, tas nozīmē, ka jūsu pastkastīti tiks nosūtītas visjaunākās ziņas.

3. ABC News

ABC News ir Amerikas televīzijas dienesta ABC, kuru pārvalda The Walt Disney Company daļa. Šis ziņu portāls pārraida visjaunākās pasaules ziņas angļu valodā. Portālā jūs varat noklausīties audio ziņas un paskatīties video ziņas jebkurā, jums piemērotā formātā. Lai jūs vienmēr būtu informēts par notiekošo, ir iespējama ziņu nosūtīšana uz jūsu elektronisko pastu.

4. Google News

Google ziņas – tas ir automātiski radīts ziņu portāls, kurā tiek savāktas ziņas vairāk nekā no 400 ziņu avotiem pa visu pasauli, līdzīgi raksti tik sagrupēti, bet pēc tie parādās atbilstoši katra lasītāja interesēm.

5. Reuters

Reuters pasniedz visas pasaules ziņas četrpadsmit valodās. Šis ziņu portāls apvieno vairāk nekā 2500 žurnālistus, fotokorespondentus un operatorus. Reuters ir viena no iespaidīgākajām kompānijām, kura apkopo visas pasaules ziņas un izplātā tās pa visu pasauli. Ziņas tiek atjaunotas katru minūti.

6. Yahoo! News

Yahoo! News ir tāds pats kā Google News, tas ir automātiski radīts ziņu portāls. Raksti tiek pasniegti dažādās pasaules valodās, tos apstrādā datori un patstāvīgi nosaka to reitingu.

7. BBC News Online

British Broadcasting Corporation (BBC) piedāvā Lielbritānijas un visas pasaules ziņas sešās valodās. Biroji ir daudzās pasaules valstīs, sadarbojas ar tādām ziņu aģentūrām kā Press Association, Associated, Reuters un Agence France – Presse.

8. World News Network

Tīkls, kurā ir ziņas no vairāk nekā simts pasaules valstīm – pasaules un reģionālas ziņas, specializētās sporta ziņas, izklaides, izglītības, medicīniskās u. c.

9. MSNBC

MSNBC piedāvā ASV, Kanādas un visas pasaules ziņas angļu valodā 24 stundas diennaktī.

10. FoxNews

Tieši tāpat, kā visi iepriekšējie ziņu portāli, atspoguļo ASV un visas pasaules ziņas. Ziņas tiek pasniegtas tikai angļu valodā.