Kā seriālu skatīšanās ietekmē cilvēku psihi?

Seriālu daudzveidība ir strauji ielauzusies mūsu dzīvē. Laikam, daudz no mums atceras pašus pirmos brazīliešu un meksikāņu seriālus: “Verdzene Izaura”, “Bagātie arī raud”, “Vienkārši Marija”, kuri pulcēja pie televizoru ekrāniem, miljoniem cilvēku. Gandrīz puse valsts, ja ne lielāka daļa valsts iedzīvotāju baudīja neredzētās ainas, kaislīgo aktieru spēli un intriģējošos sižetus.

Vēlāk sāka parādīties, tā saucamās “ziepju operas” – tādu nosaukumu ir saņēmuši daudzi seriāli. Kāpēc? Piemēram, pie tādām “ziepju operām” savā laikā piederēja seriāls “Santa Barbara” un daudzi citi seriāli. Tas ir tāpēc, ka šos seriālus sponsorēja pasaulē pazīstamas ziepju un veļas pulveru, ražošanas kompānijas.

Interesants fakts. Tajos laikos, neviens pat nevarēja aizdomāties, ka žanrs, kurš tika izdomāts lai aizpildītu ēteri, ziepju reklāmas starplaikos, kļūs par patstāvīgu kinematogrāfijas nozari un aizpildīs cilvēku prātus.

Kino kritiķi un cilvēki, kuriem ir kāds sakars ar mākslu, pārāk skaļi par šo jautājumu nekliedza, vienkārši sauca seriālus par “tautas muļķotājiem”, bet tauta, skatījās šīs “ziepju operas”, tai skaitā arī mūsu valstī.

Mūsu pašu seriāli, parādījās daudz vēlāk, pēc vairākiem gadu desmitiem, bet no tiem seriāliem tie atšķīrās ar īpašu režisora pieeju. Tie, savus skatītājus, nebija padarījuši tik ļoti atkarīgus no katras sērijas, tāpēc tos varēja turpināt skatīties arī tad, kad dažas sērijas bija izlaistas. Jāsaka, ka ne jau visi seriāli ir “augstā māksla”.

Ko par seriālu skatīšanos saka psihologi?

No viņu skata punkta – seriāli palīdz atrauties no problēmām, gūt pozitīvas emocijas un labu garastāvokli. Cilvēks, īpaši neiespringstot, izjūt pozitīvu, psihoterapeitisku efektu (emocijas uzlabo smadzeņu apgādāšanu ar asinīm, jo depresiju gadījumos, smadzenes cieš no skābekļa trūkuma).

Tādai cilvēku kategorijai, kā mājsaimnieces un vecāka gada gājuma cilvēki, seriāli ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Der atzīmēt, ka ir jaunieši, kuri arī aizraujas ar seriālu skatīšanos.

Kā tad neskaitāmie seriāli iedarbojas uz cilvēka psihi?

Šobrīd seriālus iedala divās grupās, kuras iedarbojas uz cilvēka psihi un ir spējīgas cilvēku pat nohipnotizēt.

Pirmā grupa. Tie ir ne pārāk gari seriāli, kuru ilgums ir aptuveni trīsdesmit minūtes, bet kuros nemainās aktieri. Tie nomierina skatītājus ar dialogu atkārtošanu, vienveidīgumu, ļoti novienkāršo reālās pasaules uztveri. Tādus seriālus parasti skatās tādi cilvēki, kuri nav pārliecināti par sevi un kuriem, grūtības sagādā lēmumu pieņemšana.

Otrā grupa. Tie ir ļoti gari seriāli (vairāku gadu garumā), kuros var mainīties aktieri un pat režisori, bet kuros sižeta atrisināšana, tiek visu laiku atlikta. Šādus seriālus izvēlās skatīties cilvēki, kuri nekādi nevar un negrib šķirties ar pagātni.

Seriālu skatīšanās, viena puse, ir aizraušanās ar neeksistējošām dzīvībām un atkarība no tiem, otra puse – psiholoģiska atslodze un garastāvokļa uzlabošanās.

Kāds cilvēkiem ir labums no seriālu skatīšanās?

Psiholoģiskajā līmeni, cilvēki jūtas aizņemti, it kā tādā veidā pavada savu brīvo laiku, ja nav nekas cits ar ko nodarboties. Tiem cilvēkiem, kuriem nav sarunu biedru, seriāli tos aizvieto. Seriālu varoņi, kļūst par viņu izdomātajiem ģimenes locekļiem.

Negribas atkārtoties, bet daudzus aizrauj nesarežģīti seriāli, kuros nevajag neko analizēt un ne par ko aizdomāties, kuri novērš no personīgajām problēmām un sniedz daudz pozitīvu sajūtu. Seriāli, no vienas puses kļūst par atkarību, atņem laiku, bet no otras puses kļūst par pieradumu un atvieglo dzīvi.

Kāds ļaunums slēpjas seriālos?

Cilvēka psihei, seriāli ir milzīgs ļaunums, tāpēc, ka to skatīšanās pasliktina smadzeņu darbību. Cilvēki kļūst viegli aizkaitināmi, nervozi, parādās bezmiegs, viņi zaudē paškritikas spējas. Tāda ir psihes reakcija uz televizoru. Regulāra seriālu skatīšanās izraisa atkarību. Ilgstoša sēdēšana pie TV ekrāniem negatīvi ietekmē veselību.

Pilnībā atteikties no seriālu skatīšanās cilvēkiem, kuri no tiem ir atkarīgi, laikam neizdosies, bet ir ļoti svarīgi pārskatīt savu attieksmi pret tiem, jo neviens seriāls nav spējīgs aizstāt draugus, teātra un kino apmeklējumus, kā arī nodarboties ar radošiem procesiem.